Dom Umjetnost Modeli žene Zabava Stil Luksuzno Putovati Dućan

Velika nagrada Francuske 2022

Bila je to još jedna spektakularna pobjeda nizozemske superzvijezde Formule 1 Maxa Verstappena koji je došao do pobjedničke pozicije na Velikoj nagradi Francuske 2022. Unatoč oštroj i inteligentnoj konkurenciji njegovih najbližih suparnika u sportu, Max se uspio oduprijeti svim natjecateljima i zauzeti prvo mjesto. Dok se čini da je Nizozemac u pobjedničkom nizu, to se ne može reći za njegovog rivala u vožnji Ferarrija, Charlesa Leclerca. Francuz je imao sreće što je prošao neozlijeđen nakon sudara pri velikoj brzini u 11. zavoju staze. Dok se čini da je Nizozemac u pobjedničkom nizu, to se ne može reći za njegovog rivala u vožnji Ferarrija, Charlesa Leclerca. Francuz je imao sreće što je prošao neozlijeđen nakon sudara pri velikoj brzini u 11. zavoju staze.

Leclerc se srušio

Leclerc je stigao do 18. kruga prije nego što je izgubio kontrolu nad svojim vozilom, a njegova se frustracija jasno i glasno čula na timskom radiju dok je izlazio sa staze. Ovo je treći put samo u ovoj sezoni da nije uspio završiti utrku i čini se da se njegov niz loše sreće nastavlja. Međutim, ono što je loše za Ferrari, dobro je za Red Bull i njihovog frontmena Verstappena koji sada ima 63 boda razlike u odnosu na nesretnog Francuza. Oduvijek pravi sportaš, pobrinuo se da provjeri sa svojom posadom kako bi bio siguran da je njegov suparnik neozlijeđen, ali je zatim nastavio učvršćivati svoju pobjedu s nekoliko vrlo respektabilnih vremena.

Pregrijavanje guma

Uz trenutni toplinski val u Francuskoj, upravljanje stazama i gumama bile su ključni problemi i to je moglo igrati ulogu u Leclercovom gubitku kontrole. "Nesreća za Charlesa", citiran je Verstappen, "nadam se da je dobro, ali samo sam odradio svoju utrku i pazio na gume." Za razliku od Ferarrija, ekipa Mercedesa s Russellom i Hamiltonom imala je puno bolji dan i osigurala 2. i 3. mjesto iza Verstappena.Unatoč nagradama, Hamilton će bez sumnje biti nezadovoljan i uskoro će se ponovno naći na prvom mjestu.

Leclerc i Sainz pobjeđuju na testovima

U testnim utrkama samo dva dana ranije Leclerc i Sainz završili su s najboljim vremenom u prvoj i drugoj utrci, ostavljajući Verstappena svaki put na trećem mjestu. Možda se činilo da se Leclercovo bogatstvo mijenja s tako obećavajućim nastupima, ali nažalost nije bilo tako. Leclerc je dobro startao i gradio je uvjerljivu prednost nad suparnikom iz Red Bulla, ali Francuz je u 18. krugu izgubio kontrolu nad stražnjim kotačima i brzinom u zavoju 11 u kombinaciji s vrućinom staze i guma koje su ga poslale u vrtnju od koje se nije mogao oporaviti.

Statistika utrka

Sveukupno, bio je to prilično sjajan dan u Formuli 1, a evo nekih statističkih podataka dobivenih po danu u utrkama. Max Verstappen sada se pridružuje velikom Sir Jackieju Stewartu s ukupno 27 osvojenih prvih mjesta. Time se izjednačio na 7. mjestu s britanskim velikanom na listi pobjednika svih vremena. Max je također vodio 1500. krug u svojoj trkaćoj karijeri na ovom Grand Prixu i bio je tek 13. F1 vozač koji je ikada dosegao taj ukupni broj. Carlos Sainz je odvozio najbrži krug utrke i unatoč startu na 19. mjestu uspio je završiti 5. Lewis Hamilton završio je 2. na Grand Prixu po 49. put i ovo mu je bila 300. Grand Prix utrka. Također je donio Mercedesu prve dvije pozicije na postolju ove godine nakon niza od 7 trećih pozicija u 2022.

Vozač dana

Unatoč sveukupnim uzrujanostima i frustracijama Ferarri tima, Carlos Sainz koji je proglašen za vozača dana bio je neka utjeha. Njegovo startno mjesto u zadnjem redu zbog penala motora značilo je da je imao brdo za penjanje od početka i svakako je dorastao izazovu. Njegovi vješti napori da se snađe kroz čopor i na kraju završi na petom mjestu bili su pravo svjedočanstvo Španjolčeve sposobnosti i odlučnosti.

Zbogom Paddy Hopkirk

Što je još tužnija vijest, samo nekoliko dana prije nedjeljnih događaja, Paddy Hopkirk, sjevernoirska vozačka legenda preminuo je u dobi od 89 godina. Irac je bio poznat po svojoj pobjedi 1964. na reliju Monte Carlo. Trkaći velikan umro je mirno okružen obitelji u bolnici Stoke Mandeville u Buckinghamshireu, a iza njega su ostali supruga, troje djece i šestero unučadi. Hopkirk je jedan od najuspješnijih vozača koji je došao iz Sjeverne Irske s nizom pobjeda za svoje ime.

Vidjevši drugog natjecatelja u nevolji zbog čeonog sudara, odustao je od potencijalnog pobjedničkog mjesta u kasnijim fazama utrke kako bi pomogao kolegi vozaču u nevolji. Paddy i njegov timski kolega Tony Nash hrabro su izvukli putnike iz oba vozila riskirajući život i tijelo dok su automobili već počeli gorjeti. Hopkirk i Nash su se potom odvezli kako bi upozorili publiku i druge vozače na situaciju koja bi potencijalno spasila više života osim života teško ozlijeđenog reli vozača Luciena Bianchija. Gdje god da ste sada, gospodine Hopkirk, pozdravljamo vas i zahvaljujemo vam na svim sjajnim utrkama i vašem primjernom ponašanju na stazi i izvan nje.